Úvod Z DOMOVA Sulík: Novú 76-ku nechceme, je to strata času. Podporujeme predčasné voľby

Sulík: Novú 76-ku nechceme, je to strata času. Podporujeme predčasné voľby

Richard Sulík. (Foto: archív)

Opozičná SaS odmieta diskusiu o novej väčšine 76 poslancov. Jej hľadanie považuje za stratu času. Ako kompromisné riešenie podporuje predčasné voľby v septembri. SaS tvrdí, že momentálne nemá s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom o čom rokovať, keďže novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽaNO a ani Sme rodina.

„Diskusiu o novej väčšine odmietame. Toto je jasný postoj poslaneckého klubu SaS. Boli sme pripravení rokovať, avšak doteraz nevieme, kto je skutočným lídrom OĽaNO. Navyše, stále hrozí, že Eduard Heger odíde z OĽaNO a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu,“ uviedol v stanovisku strany šéf SaS Richard Sulík.

Seriózna diskusia nemá podľa SaS zmysel ani preto, lebo jednotná nie je koalícia. „Je to práve Sme rodina s Borisom Kollárom, ktorí odmietajú podporiť novú 76-ku. V takejto absurdnej situácii sa preto Eduard Heger v prvom rade musí obrátiť na Igora Matoviča a vlastných partnerov, ktorí mu podkopávajú nohy,“ dodal Sulík.

Sme rodina chce najprv dohodu na predčasných voľbách, až potom sa chce rozprávať o podpore 76-ky. Taká 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, je podľa SaS chimérou a jej hľadanie je strata času. Preto je namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami.

„Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov,“ doplnil podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Heger na sociálnej sieti informoval, že Sulíka požiadal o možnosť vystúpiť na poslaneckom klube SaS a uchádzať sa o podporu novej 76-ky. Podľa Hegera najprv Sulík súhlasil, no napokon mu odkázal, aby nechodil. Heger tvrdí, že niektorí poslanci za SaS mu avizovali, že sa podpore novej 76-ky nebránia.