Úvod Z DOMOVA Sulík: Vláda neplánuje obmedzenia počas sviatkov

Sulík: Vláda neplánuje obmedzenia počas sviatkov

Foto: TASR

Hoci vláda Igora Matoviča vyhlásila od októbra 45-dňový núdzový stav, obmedzenia počas Sviatku všetkých svätých nikto neplánuje. Ako povedal Richard Sulík, zatváranie okresov na jar nebolo šťastné riešenie. Za dobrý krok nepovažuje ani zatváranie obchodov. Koaličná rada ani vláda preto nerokovali o tom, že by mali opäť zatvoriť obchody.

Hoci zákon o hospodárskej mobilizácii dáva možnosť obmedziť slobodu ľudí, vláda je vraj pri zavádzaní obmedzení veľmi opatrná. Možné zneužitie núdzového stavu vylučuje. „Po prvé sme to dali na 45 dní a nie na 90, po druhé sa oveľa opatrnejšie teraz narába s tým, čo bude uzavreté a čo nie,“ povedal Sulík.

Podľa ministra hospodárstva sa už dokonca rozbehlo preplácanie nájmov pre podnikateľov, ktorí mali na jar z rozhodnutia štátu zatvorené prevádzky. Schválená je aj pomoc pre podnikateľov v nepravidelnej autobusovej doprave a rezort hospodárstva v súčasnosti rieši zamestnancov v kreatívnom priemysle.

Podľa Sulíka nie je posilnenie počtu pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva jediné riešenie stúpajúceho počtu pozitívnych testov na COVID-19. Situáciu by podľa neho mali zlepšiť antigénové testy, ktoré v súčasnosti nakupuje Správa štátnych hmotných rezerv.