Úvod Z DOMOVA Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre podozrenie z prania špinavých peňazí kajúcnikmi

Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre podozrenie z prania špinavých peňazí kajúcnikmi

Matúš Šutaj Eštok. (Foto: archív)

Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok z mimoparlamentnej strany Hlas-SD podal na Generálnu prokuratúru (GP) SR trestné oznámenie pre podozrenie z “prania špinavých peňazí” tzv. kajúcnikmi Ľudovítom Makóom, Michalom Suchobom, Františkom Imrezcem a ďalšími v kauze Daniari, v ktorej štát prišiel o vyše 18 miliónov eur.

„Pýtam sa verejne Daniela Lipšica, prečo špeciálna prokuratúra v tejto kauze nestíha podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Pýtam sa, či toto nie je forma odmeny pre prominentných kajúcnikov, aby si mohli užívať svoje peniaze v čínskych bankách alebo v hotovosti až do konca života,“ uviedol Šutaj Eštok.

Ako zdôvodnil, považuje za verejný záujem odhaliť manipulačné praktiky nominantov Igora Matoviča a ich zneužívanie práva na politické účely. Trestné oznámenie súvisí s prípadom trestného činu neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie DPH na daňovom úrade v Nitre, pripomenula hovorkyňa.

V kauze známej ako Daniari mala organizovaná skupina osôb neoprávnene žiadať od štátu vratky dane z pridanej hodnoty, pričom jej najvyššie postavenými členmi a „mozgom“ mali byť práve spomínaní kajúcnici.

„Ohľadom legalizácie trestnej činnosti, ktorá má súvisieť s kauzou daniari, sa na Úrade špeciálnej prokuratúry vedie trestné stíhanie od novembra 2021, takže vyjadrenie poslanca, že sa tým nikto nezaoberá, nezodpovedá skutočnosti,“ povedala médiám hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Policajný prezident Štefan Hamran reagoval, že intenzívne prebieha očierňovanie kajúcnikov. Šutaja Eštoka komentovať nechcel, pretože podľa neho sa viaceré poslancove vyjadrenia nepotvrdili. „Ak podal podnet, prokuratúra a orgány činné v trestnom konaní môžu konať, nemusia to poskytnúť napríklad Úradu inšpekčnej služby. Môžu to preveriť a spraviť si z toho záver,“ povedal Hamran.