Úvod Politika Švajčiarsky kantón zakáže zahaľovanie tváre

Švajčiarsky kantón zakáže zahaľovanie tváre

Foto: archív

Obyvatelia švajčiarskeho kantónu Sankt Gallen schválili v referende nový zákon, ktorý zakáže zahaľovanie tváre na verejnosti. Návrh, zameraný predovšetkým na moslimské burky či nikáby, získal medzi voličmi dvojtretinovú podporu napriek nesúhlasu miestnej vlády. Vo Švajčiarsku je zaužívaná tradícia všeobecného hlasovania a občania tak dostali možnosť, aby sa ako zvyčajne rozhodli sami.

Do referenda sa zapojilo len 36 percent oprávnených voličov. Úrady však musia aj napriek tomu ich vôľu rešpektovať a zákon uviesť do života. Podobné nariadenie zaviedol pred dvoma rokmi aj po taliansky hovoriaci kantón Ticino na juhu Švajčiarska.

Tým sa však táto téma v krajine neuzatvára. Napriek tomu, že švajčiarska federálna vláda chcela ponechať rozhodovanie o zákaze zahaľovania tváre na jednotlivých kantónoch, na budúci rok pravdepodobne vyhlási celonárodné referendum. Za jeho usporiadanie dlhodobo lobuje Švajčiarska ľudová strana, ktorá vlani zozbierala stotisíc podpisov potrebných na jeho vyhlásenie.

„Každej osobe, ktorú nebude možné pre zahalenú tvár poznať a ohrozí tým verejnú bezpečnosť alebo spoločenský či náboženský poriadok, bude udelená pokuta,“ uvádza sa v novom zákone. Podľa Deutsche Welle ide predovšetkým o zahaľovanie moslimiek.

Foto: archív

Otázka, či by mali ženy mať možnosť nosiť cez tvár šatku, vyvoláva dlhodobé vášnivé diskusie v celej Európe. Podobný zákaz zaviedlo v Európe už Rakúsko, Francúzsko, Taliansko, Lotyšsko, Holandsko či Dánsko. Hoci kritici tvrdia, že zahaľovanie symbolizuje útlak žien, moslimovia považujú jeho zákaz za nespravodlivý útok na svoje náboženstvo.

Niektoré krajiny sa nezhody v tejto otázke rozhodli vyriešiť kompromisom a zaviedli len čiastočný zákaz zahaľovania. V Nemecku zakazuje úplné zahalenie tváre len Bavorsko, v ostatných spolkových krajinách ženy nesmú mať zahalenú tvár len pri šoférovaní. Nórsko zakazuje nosenie závojov na školách a univerzitách.

Švajčiari okrem toho hlasovali aj v celonárodnom referende o poľnohospodárstve. Zamietli návrh na úplný zákaz geneticky modifikovaných potravín alebo snahu o zvýšenú ochranu miestnych poľnohospodárov pred lacnejším zahraničným dovozom. Aj keď mal návrh spočiatku veľký ohlas, jeho podpora prudko klesla po tom, ako zákonodarcovia upozornili, že by viedol k raketovému rastu cien.