Úvod ZO ZAHRANIČIA Svetové ekonomické fórum navrhlo utratiť milióny domácich psov a mačiek v rámci...

Svetové ekonomické fórum navrhlo utratiť milióny domácich psov a mačiek v rámci boja proti klimatickým zmenám

Foto: archív

Svetové ekonomické fórum (WEF) predčasom spustilo kontroverznú iniciatívu, v rámci ktorej vyzvalo na utratenie miliónov psov a mačiek na celom svete v rámci boja proti klimatickým zmenám a v snahe znížiť tzv. uhlíkovú stopu. Tú podľa organizácie domáce zvieratá vytvárajú v dôsledku konzumácie mäsa.

Tiež chce presadiť medzinárodnú direktívu, ktorá by od väčšiny majiteľov domácich maznáčikov vyžadovala eutanáziu svojich zvierat. Americká televízia CNN nedávno na svojej webovej stránke zverejnila článok s názvom „Naši domáci miláčikovia sú súčasťou klimatického problému. Tieto tipy vám môžu pomôcť minimalizovať ich uhlíkovú stopu“.

CNN v článku tvrdí, že strava domácich miláčikov s vysokým obsahom mäsa spôsobuje uvoľňovanie plynov, otepľujúcich atmosféru našej planéty. Zodpovední majitelia domácich zvierat by preto podľa autora článku mali vymeniť svoje domáce zviera napríklad za korytnačku. „Hady či korytnačky majú skutočne malý vplyv na klímu,“ píše sa v článku.

Navrhovaná agenda WEF sa stretla s pobúrením skupín za práva zvierat i majiteľov domácich zvierat, ktorí ju považujú za neetickú a účelovú. Tvrdenie organizácie, že navrhovaný krok tiež pomôže znížiť týranie zvierat, pretože zabezpečí, aby nijaké domáce zviera nebolo vystavené zanedbávaniu alebo zlému zaobchádzaniu, považujú ochrancovia zvierat za demagógiu a cynizmus.

WEF je tiež kritizované za nedostatok transparentnosti, keďže zatiaľ neposkytlo nijaké vedecky podložené dôkazy o tom, že eutanázia domácich zvierat bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie.

“Ak však v poslednom čase venujete pozornosť politike WEF, uvedomíte si, že v skutočnosti nejde o záchranu sveta. Všetky návrhy WEF majú jedno spoločné: dehumanizujú, degradujú a zosmiešňujú nás. Sú navrhnuté tak, aby vzali ľuďom všetky radosti života a spôsobili maximálnu bolesť,” komentoval kontroverzné snahy organizácie slovenský portál Badatel.net.