Úvod Z DOMOVA Kollár: Podáme legislatívny návrh, aby sa po páde vlády do pol roka...

Kollár: Podáme legislatívny návrh, aby sa po páde vlády do pol roka museli konať voľby

Boris Kollár. (Foto: archív)

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár avizoval podanie legislatívneho návrhu, ktorým by sa zaviedlo pravidlo, že po páde vlády by sa museli konať predčasné parlamentné voľby napríklad do pol roka. Povedal to v televíznej politickej diskusii v RTVS.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini si vie predstaviť podporu návrhu. Kritizoval však, že táto vláda sa udrží do septembra a každú ďalšiu by zaviazala konaním volieb do pol roka. Kollár to avizuje cez pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR, ktorú do parlamentu predložili poslanci hnutia Sme rodina.

Zároveň sa vyjadril k možnostiam povolebnej spolupráce. „S každou normálnou politickou stranou budeme rokovať, pre mňa je Hlas príčetná politická strana,“ odpovedal Kollár na otázku, či si vie predstaviť koalíciu s Hlasom-SD a Smerom-SD. Pellegrini si vie predstaviť budúcu koaličnú spoluprácu s Kollárom.

Šéf parlamentu zopakoval, že podporuje májový aj júnový termín volieb, no dohoda bývalých koaličných strán je na 30. septembri. S tým nesúhlasí Hlas-SD. „Pre riadenie Slovenska, prípravu rozpočtu, prevzatie moci, vykreovanie vlády je september absolútne nevhodný,“ povedal Pellegrini.

Pellegrini nesúhlasí s tým, že ak neprejde septembrový termín volieb, nastúpi úradnícka vláda, pretože môžu každý mesiac prichádzať návrhy na skrátenie volebného obdobia. „Prezidentka môže vymenovať úradnícku vládu a my ju o tri mesiace pošleme do minulosti, lebo vypíšeme voľby na máj alebo na jún bez akýchkoľvek problémov,“ povedal.