Úvod Zaujímavé Svoje srdce môžeme chrániť zdravým životným štýlom

Svoje srdce môžeme chrániť zdravým životným štýlom

Fotomontáž: archív

Deväť z desiatich Slovákov ohrozuje minimálne jeden rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Kým inde sú choroby obehovej sústavy na ústupe a v mnohých krajinách EÚ dnes spôsobujú o polovicu menej úmrtí ako v roku 1990, na Slovensku je zatiaľ zlepšenie nevýrazné.

Pravdepodobne najdôležitejším negatívnym faktorom je zlá životospráva. Veľká časť populácie vo veku nad 45 rokov necvičí alebo nemá pravidelný pohyb. Takýto životný štýl nepomáha eliminovať účinky stresu, negatívne pôsobiaceho na zdravie.

To prispieva k mimoriadne vysokej chorobnosti i mortalite na srdcovocievne ochorenia. Pritom zdravým životným štýlom možno až v 90 percentách zabrániť ich vzniku. Dôležité je správne stravovanie, nefajčenie dostatočný pohyb.

Jedným z preventívnych opatrení je pravidelná strava a jej vyváženosť v množstve aj kvalite. Raňajky by mali predstavovať 20 percent, desiata 10, obed 35, olovrant 15 a večera 20 percent z celodenného príjmu energie a živín.

Odborníci upozorňujú, že dnešná generácia detí bude pravdepodobne viac chorá ako súčasná stredná a staršia generácia. Hoci ľudia budú častejšie trpieť na ochorenia srdca a ciev, vďaka pokrokom v medicíne úmrtnosť nebude stúpať. Tento fakt vyvolá obrovské nároky na zdravotnú starostlivosť o chronicky chorých.

K najčastejším kardiovaskulárnym ochoreniam patrí ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, fibrilácia predsiení a chronické srdcové zlyhávanie. Ako najlepšiu prevenciu odporúčajú odborníci pravidelný pohyb. Aj tridsať minút mierne intenzívnej aktivity päťkrát týždenne znižuje riziko ochorenia srdca a cievnej mozgovej príhody.

Vysoký príjem nasýtených tukov, trans-nenasýtených mastných kyselín a soli v strave zvyšuje riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Lekári odporúčajú obmedziť príjem soli na menej ako 5 gramov denne, čo je asi jedna čajová lyžička.

Dávajte si pravidelne kontrolovať krvný tlak – práve vysoký krvný tlak je pri kardiovaskulárnych chorobách rizikový faktor číslo jeden. Sledujte aj svoju hmotnosť. Pri nadváhe musí totiž srdce pracovať viac, čo zvyšuje riziko jeho ochorenia.