Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó: Návrh EÚ podporiť bojové úsilie Ukrajiny 20 miliardami eur je šokujúci

Szijjártó: Návrh EÚ podporiť bojové úsilie Ukrajiny 20 miliardami eur je šokujúci

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Návrh Európskej únie podporiť bojové úsilie Ukrajiny v nasledujúcich štyroch rokoch sumou 20 miliárd eur označil v Bruseli šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó za šokujúci. Szijjártó po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci novinárom povedal, že touto pomocou by sa režim vojny “zabetónoval” na ďalšie roky.

Spravodajský server Politico napísal, že na stole je plán, podľa ktorého EÚ poskytne Ukrajine podporný rámec vo výške 20 miliárd eur v samostatnom fonde, ktorý možno použiť počas štyroch rokov.

EÚ by sa tak priamo nepodieľala na nákupoch zbraní, ale podporovala by zásielky zbraní členských štátov a pomáhala pri výcviku ukrajinských vojakov. Táto suma by bola nad rámec 50 miliárd eur, ktoré by boli pridelené na nevojenskú pomoc Ukrajine v rokoch 2024 až 2027, napísal server telex.hu.

Szijjártó dodal, že spomenuté štvorročné obdobie naznačuje, že Brusel už nemyslí na mier v dlhodobom horizonte. Táto vojna podľa jeho slov nemá riešenie na bojisku a ak budú boje pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, jedinou otázkou zostane, koľko ľudí – vrátane Maďarov žijúcich na Ukrajine – počas tohto obdobia zomrie.