Úvod Z DOMOVA Fico: Čaputová odovzdala ministerstvo vnútra Hamranovi

Fico: Čaputová odovzdala ministerstvo vnútra Hamranovi

Štefan Hamran. (Foto: archív)

Smer-SSD chce uznesením Národnej rady SR zaviazať premiéra Ľudovíta Ódora, povereného vedením rezortu vnútra, aby odvolal prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Avizoval to predseda strany Robert Fico. Podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze má strana pripravené.

Fico vyhlásil, že prezidentka Zuzana Čaputová odobratím poverenia Ivanovi Šimkovi fakticky odovzdala ministerstvo vnútra Hamranovi. Vidí za tým snahu dokončiť špinavú robotu proti opozícii a ovplyvniť voľby.

„Ministrom vnútra je Hamran. Rozhodla o tom Čaputová. Hamran je čistý Matovičov človek,“ vyhlásil Fico. Argumentuje, že sa účelovo menil aj zákon, aby Hamran mohol byť policajným prezidentom.

Fico tvrdí, že špinavú hru hrá aj prezidentka, ktorá pomáha Progresívnemu Slovensku. Naviedol ju na to podľa neho špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a následne hlava štátu o odvolaní Šimka presvedčila Ódora. Poukázal pritom aj na situáciu v polícii.

Zdôraznil, že na bezvládie, chaos a zneužívanie moci či trestného práva v politickom boji musí reagovať NR SR. Fico už komunikoval s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a ten ho mal ubezpečiť, že mimoriadnu schôdzu zvolá hneď po rokovaní o samosprávach, ktoré sa má začať v piatok 21. júla ráno.

Dodal, že Smer-SSD už pripravil uznesenie Národnej rady SR. Okrem odvolania Hamrana žiada strana premiéra, aby okamžite podal vláde návrh na odvolanie šéfa policajnej inšpekcie Petra Juhása.

Fico podotkol, že ak sa Ódor na základe pokynu Čaputovej, Lipšica a lídra hnutia OĽaNO a priatelia Igora Matoviča rozhodol zlikvidovať Šimka, pre upokojenie situácie mal byť odvolaný aj policajný prezident a šéf inšpekcie.

Zopakoval tvrdenia, že určitá skupina v polícii ovplyvňuje vyšetrovanie káuz. Vidí za tým politický boj proti opozícii. Tvrdí, že snahu manipulovať výsledky volieb potvrdzuje aj to, že Hamran avizoval obvinenie poslanca NR SR, pričom, ide o Martina Borguľu z hnutia Sme rodina.