Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó: Úlohou veľvyslanca USA nie je zasahovať do vnútorných záležitostí Maďarska

Szijjártó: Úlohou veľvyslanca USA nie je zasahovať do vnútorných záležitostí Maďarska

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó označil kritické vyjadrenia veľvyslanca USA v Budapešti Davida Pressmana k politike vlády premiéra Viktora Orbána za “absolútne nepodstatné”.

„K vyjadreniam veľvyslanca USA môžem povedať iba toľko, že je absolútne nepodstatné, čo si on alebo ktorýkoľvek iný veľvyslanec myslí o vnútropolitických procesoch v Maďarsku, pretože mu do toho vôbec nič nie je,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.

„Maďarskí vládni politici často hovoria o presadzovaní mieru, ale v otázkach od odsúdenia sankcií až po ruské návrhy na prímerie naďalej hlásajú názory podporované ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Pripájame sa k výzve maďarskej vlády na mier, ale tieto výzvy by mali byť adresované Vladimirovi Putinovi,“ napísal Pressman pre Politico.

Szijjártó zdôraznil, že nie je úlohou veľvyslanca zasahovať do vnútorných záležitostí Maďarska. „Ak svoj pobyt chce využiť na to, aby kvalifikoval činnosť vlády, ktorú zvolili Maďari jednoznačnou väčšinou, bude mať problém účinne pracovať na zlepšení spolupráce medzi našimi krajinami,“ pokračoval Szijjártó.

Maďarský minister zahraničných vecí tiež poznamenal, že zahraničná politika jeho krajiny má na zreteli výhradne maďarský národný záujem, a tým podľa neho je čo najskoršie dosiahnutie mieru na Ukrajine.