Úvod Z DOMOVA Takmer polovica bytových domov na Slovensku sú paneláky

Takmer polovica bytových domov na Slovensku sú paneláky

Foto: Pavel Kapusta

V Slovenskej republike je 77.113 bytových domov. Z toho 33.666 je so stenovými panelmi, čo predstavuje 43,7 percenta. Tento typ nosnej konštrukcie prevláda najmä v bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde je z uvedených panelov postavených viac ako 63 percent domov. Informovala o tom hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 zo Štatistického úradu SR Jasmína Stauderová.

Uviedla, že obnovou okien, strechy, obvodového plášťa, prístavbou, nadstavbou prešlo 31.381 bytových domov so stenovými panelmi, čo je 93 percent uvedených typov bytových domov. V SR je 2280 panelových bytovách domov bez rekonštrukcie, čo predstavuje sedem percent týchto typov bytových domov.

Najmenej panelákov s rekonštrukciou je v Trnavskom kraji s počtom 3107. Najviac panelových BD s rekonštrukciou sa nachádza v Bratislavskom kraji s počtom 4977, doplnila Stauderová. Uzavrela, že najmenej bytových domov so stenovými panelmi je v Trnavskom kraji s počtom 3289. Najviac panelových domov sa nachádza v Bratislavskom kraji, a to 5361.