Úvod Z DOMOVA Taraba a Gyimesi chcú zakázať dúhové vlajky na úradoch. Koalícia návrh ostro...

Taraba a Gyimesi chcú zakázať dúhové vlajky na úradoch. Koalícia návrh ostro odmieta

Foto: archív

Opozičný poslanec NR SR Tomáš Taraba (Život – národná strana) a jeho koaličný kolega György Gyimesi (OĽaNO) spoločne navrhujú, aby na budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.

Podľa ich slov tak reagujú na trend, pri ktorom niektoré orgány Slovenskej republiky alebo verejné inštitúcie verejne podporujú niektoré ideológie, najmä vyvesením vlajky prezentujúcu takúto ideológiu.

„Týmto konaním nielen porušujú Ústavu SR, ale, navyše, významne polarizujú spoločnosť,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe. Poslanci tak reagujú na vyvesovanie tzv. dúhovej vlajky pred sídlami štátnych inštitúcií, ktoré reprezentujú LGBTI komunitu.

O zákaze vyvesovať na štátne budovy symboly hnutí či komunít propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie je podľa poslanca Andreja Stančíka (OĽaNO) v rozpore s koaličnou zmluvou. Vedenie OĽaNO a poslaneckého klubu hnutia vyzval, aby k tomu zaujali jasný postoj.

Stančík návrh považuje za „prvoplánové a nechutné vytĺkanie politických bodov na homofóbii a predsudkoch“. Kritizuje, že Gyimesi vopred neinformoval poslanecký klub OĽaNO a s nikým nediskutoval. „Všetkých nás tým prekvapil. Pán Gyimesi by si mal uvedomiť, že je politik Národnej rady SR a nie Orbánovho Maďarska,“ vyhlásil Stančík.

V o vysielaní RTVS poslanec Peter Kremský z OĽaNO uviedol, že ide o Gyimesiho „freestyle“ a o jeho vlastnú iniciatívu, o ktorej v hnutí nevedeli. Marián Viskupič zo strany SaS reagoval, že neverí, že o tomto návrhu nevedel šéf OĽaNO Igor Matovič.

Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková na sociálnej sieti uviedla, že Gyimesi sa rozhodol absolútne pošliapať koaličnú zmluvu, keďže predložil zákon s opozičným poslancom. Poslankyňa vníma návrh ako absurdný.

“Namiesto toho, aby sa Slovensko približovalo akceptáciou menšinových práv k modernej Európe 21. storočia, stredoveký krúžok sa snaží po nich šliapať,“ napísala. Podľa nej bol návrh zverejnený s vedomím lídra OĽaNO.

Cigánikovej sa nepáči, že Matovič dostal do NR SR ľudí, ktorí pomáhajú opozícii. „A to nám pred voľbami sľubovali, ako narobia poriadky. Zatiaľ robia len bordel. V krajine, v koalícii, všade. Pomáhajú tým návratu Fica,“ vyhlásila koaličná poslankyňa. „Ukázali ste sa ako právni amatéri, ktorí píšu protiústavné a zákerné návrhy zákonov,“ odkázal poslanec Juraj Šeliga.