Úvod Ekonomika Tesco vraj uvažuje o predaji reťazca v strednej Európe

Tesco vraj uvažuje o predaji reťazca v strednej Európe

Foto: archív

Britský reťazec super- a hypermarketov Tesco údajne zvažuje, že by moho predať svoje aktivity v Maďarsku a v ďalších krajinách regiónu, teda v Poľsku, Slovensku a Česku. Kľúčové je, či bude pokračovať tlak na zvýšenie miezd zamestnancom. Napísal to maďarský denník Magyar Idők s odvolaním sa na informácie od manažéra firmy Tesco v Londýne, ktorý si neželal byť menovaný.

Firma by podľa zdroja maďarského denníka mohla predať svoje aktivity v jednotlivých krajinách dokopy, alebo oddelene. K predaju by mohla pristúpiť najskôr marci budúceho roka. Denník upozornil, že podnikateľský plán Tesca na tento rok neráta s rastom mzdových nákladov. Spoločnosť prepúšťa zamestnancov v regióne, vrátane 250 v Maďarsku. Zamestnanci firmy v Maďarsku nedávno štrajkovali pre krach rokovaní s vedením o raste miezd.

„Spoločnosť Tesco pri mnohých príležitostiach potvrdila, že je odhodlaná z dlhodobého hľadiska rozvíjať svoje podnikanie v strednej Európe,“ povedal pre ČTK hovorca Tesca v ČR Václav Koukolíček. České vedenie Tesca sa v júni dohodlo s odborovou organizáciou, že zamestnancom predajní reťazca od júla zvýši základné tarifné mzdy v priemere o 11 percent. Niektorým mzdy vzrastú až o 14 percent. Priemernú výšku miezd však spoločnosť neoznámila.