Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump mal opäť ironické poznámky ku klimatickej kríze

Trump mal opäť ironické poznámky ku klimatickej kríze

Foto: archív

Bývalý americký prezident Donald Trump mal počas predvolebného mítingu v meste Anchorage v štáte Aljaška ironické poznámky ku klimatickej kríze. „Na plážach budeme mať trochu viac pozemkov, čo nie je najhoršia vec na svete,“ povedal na zhromaždení, na ktorom podporil Sarah Palinovú, kandidujúcu v novembrových voľbách do Snemovne reprezentantov USA.

„Počul som, že hladina oceánu v nasledujúcich 300 rokoch stúpne o osminu palca (približne 0,32 centimetra). Máme väčšie problémy,“ vyhlásil Trump. Opäť spochybňoval tvrdenia, že zmena klímy je spôsobená človekom — podľa neho boli jednoznačne vedecky vyvrátené.

Republikán Trump počas svojho funkčného obdobia inicioval odstúpenie USA od Parížskej dohody o ochrane klímy. Jeho nástupca, demokrat Joe Biden, po nástupe do funkcie začiatkom minulého roka toto rozhodnutie zvrátil a boj proti klimatickej zmene zaradil medzi svoje najdôležitejšie ciele.

Trump sa vo svojom vystúpení priamo nevyjadril, či chce opäť kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024. Konštatoval však, že „Biely dom získame späť“. Zároveň zopakoval svoje tvrdenie, že o víťazstvo vo voľbách v roku 2020 bol pripravený v dôsledku podvodov.

Palinová sa krátko objavila po Trumpovom boku. „Máme ťa radi. Potrebujeme, aby si sa vrátil,“ povedala na adresu Trumpa. Ten vyhlásil, že republikáni znovu získajú väčšinu v Snemovni reprezentantov. „Raz a navždy ukončíme politickú kariéru šialenej Nancy Pelosiovej,“ vyhlásil na adresu demokratickej predsedníčky komory Kongresu.