Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump ocenil rozhodnutie Nigérie zablokovať prístup na Twitter

Trump ocenil rozhodnutie Nigérie zablokovať prístup na Twitter

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý prezident USA Donald Trump ocenil rozhodnutie Nigérie na neurčitú dobu zablokovať na svojom území prístup na sociálnu sieť Twitter. Prístup na Twitter a Facebook by podľa Trumpa mali zablokovať aj ďalšie krajiny, keďže tieto sociálne siete nerešpektujú slobodu prejavu, napísal exprezident na svojej webovej stránke donaldjtrump.com.

Dodal, že tak možno mal spraviť on sám, keď bol prezidentom USA v rokoch 2016 – 2020, ale riaditeľ spoločnosti Facebook “Mark Zuckerberg mi stále volal a chodil do Bieleho domu na večeru, kde mi hovoril, aký som skvelý“.

Svoj príspevok skončil otázkou: „2024?“, čím odkazoval na svoju možnú kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024, o ktorej sa už nedávno zmienil aj počas svojho prejavu na zjazde Republikánskej strany v štáte Severná Karolína.

Nigéria oznámila zablokovanie prístupu na Twitter minulý týždeň z dôvodu jeho používania na aktivity „schopné narušiť korporátnu existenciu Nigérie“. Stalo sa tak krátko po tom, ako Twitter “pre porušovanie pravidiel” zmazal príspevok nigérijského prezidenta Muhammada Buhariho o povstaleckej skupine, ktorá spáchala útoky na políciu a vládne budovy, a zablokoval jeho profil.

Sociálne siete Facebook, Twitter, Instagram, YouTube a Snapchat zablokovali účty Donalda Trumpa po tom, ako jeho stúpenci 6. januára vtrhli do budovy washingtonského Kapitolu. Reagovali tým na Trumpove tvrdenia o zmanipulovaní vlaňajších prezidentských volieb v USA a s nimi súvisiace “riziko podnecovania násilností”.

Twitter sa už dávnejšie vyjadril, že obnovenie Trumpovho účtu neplánuje. Vedenie Facebooku nedávno oznámilo, že exprezidentov účet na tejto sociálnej sieti bude zablokovaný najmenej do januára 2023.