Úvod Ekonomika Trump ponúkol Johnsonovi dohodu o zóne voľného obchodu

Trump ponúkol Johnsonovi dohodu o zóne voľného obchodu

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump ponúkol novému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi podpísanie „rozsiahlej dohody o vytvorení zóny voľného obchodu medzi oboma krajinami“. Členstvo Veľkej Británie v Európskej únii podpísaniu takejto dohody bránilo. Trump to uviedol po telefonickom rozhovore s Johnsonom.

Dohody o voľnom obchode vyrokúva EÚ pre členské štáty centrálne. Veľká Británia pravdepodobne od začiatku novembra prestane byť súčasťou EÚ, a preto bude môcť v budúcnosti uzatvárať takéto dohody samostatne. Trump ponúkol Londýnu podpísanie dohody o zóne voľného obchodu už pred niekoľkými mesiacmi. Experti však túto možnosť posudzujú veľmi skepticky.

Dosiahnutie takejto dohody je dlhodobý proces, okrem toho má Londýn menej sily na jej dosiahnutie ako Európska únia ako celok. Plánované vytvorenie zóny voľného obchodu medzi EÚ a USA sa skončilo po tom, ako bol v roku 2016 zvolený za prezidenta Donald Trump. Johnson, jeden z hlavných britských stúpencov brexitu, je premiérom vlády Spojeného kráľovstva po Therese Mayovej. Trump o Johnsovovi povedal, že to bude „veľký premiér“.