Úvod Zdravie Lieky môžu spôsobiť nepríjemné reakcie pokožky na slnko

Lieky môžu spôsobiť nepríjemné reakcie pokožky na slnko

Foto: archív

Veľa liekov v kombinácii so slnkom môže spôsobiť nežiaduce prejavy na koži ako pľuzgiere, opuchy či popáleniny. Nejde pritom o ojedinelé prípady, ohrozené sú desaťtisíce pacientov na Slovensku. Ľudia by si pred dovolenkou, kúpaním na jazerách i návštevou solária mali u lekára alebo v lekárni overiť, či ich lieky reagujú na slnko.

Už krátko po užití lieku a pôsobení slnečných lúčov na pokožku môže prísť nepríjemné svrbenie, vyrážky a pľuzgiere. Podráždená koža sa bráni vytváraním protilátok, ktoré poškodzujú kožné bunky a koža začne nebezpečne reagovať.

„Takúto nežiaducu fotosenzitívnu reakciu môže vyvolať slnko napríklad v kombinácii s antibiotikami zo skupín chinolónov, tetracyklínov, s obsahom sulfónamidu, alebo v prípade, ak užívate jeden z najobľúbenejších voľnopredajných liekov na bolesť a zápaly s účinnou látkou ibuprofén,“ varujú odborníci spolupracujúci na projekte AOPP Lieky s rozumom.

Rizikové sú podľa nich aj protizápalové lieky na báze gélu alebo náplasti, obsahujúce diklofenak či ketoprofén. S ultrafialovým žiarením sa neznášajú chemické látky vo viac ako tristo druhoch liekov. Slnku by sa mali podľa odborníkov vyhýbať napríklad pacienti liečiaci sa na srdce.

Reakcie na slnečné žiarenie hrozia, ak užívate statíny, antiarytmiká, lieky s účinnou látkou amiodarón, diuretiká. Problematické sú aj retinoidy, liečiace akné, voľnopredajné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného, niektoré antidepresíva či antiepileptiká. Pri takzvaných fotoalergických reakciách pokožky sa svrbenie, ekzém či výsyp objavia i tam, kde slnko nedopadlo. Podľa odborníkov je v takom prípade riešením dôsledne sa chrániť pred slnkom.