Úvod Politika Trump sľubuje Severnej Kórei záruky

Trump sľubuje Severnej Kórei záruky

Koláž: archív

Americký prezident Donald Trump sa pred blížiacim sa samitom so Severnou Kóreou pokúsil rozptýliť obavy Pchjongjangu. Zdôraznil, že v prípade odstránenia severokórejského programu jadrových zbraní neberie do úvahy tzv. model Líbye, informovala agentúra AP. Trump tiež v tejto súvislosti zdôraznil, že ak bude severokórejský vodca Kim Čong-un súhlasiť s denuklearizáciou, získa záruky.

Šéf Bieleho domu sa takto vyjadril v čase, keď Pchjongjang pohrozil zrušením spoločného samitu prezidenta Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una pre pokračujúce spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a Spojených štátov. KĽDR argumentovala, že svoje jadrové zbrane potrebuje na zachovanie svojej bezpečnosti. Vyjadrila tiež obavy o budúcnosť krajiny po tom, ak by sa vzdala svojho jadrového programu.

Pchjongjang ako výstražný príklad spomenul osud bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý zomrel v rukách povstaleckých síl počas povstania v októbri 2011 po tom, ako sa niekoľko rokov predtým vzdal svojho jadrového programu. Trump vyhlásil, že aj napriek vyhrážkam Severnej Kórey sa na jeho strane na plánovanej vrcholnej schôdzke nič nemení a prípravy na ňu pokračujú. Historický samit Trumpa s Kim Čong-unom by sa mal uskutočniť 12. júna v Singapure.