Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump v rozlúčkovom prejave: Som hrdý na to, že som bol prvý...

Trump v rozlúčkovom prejave: Som hrdý na to, že som bol prvý prezident USA za celé desaťročia, ktorý nezačal nové vojny

Donald Trump opúšťa Biely dom a Washington. (Foto: archív)

Odchádzajúci americký prezident Donald Trump vo svojom rozlúčkovom prejave, ktorý Biely dom zverenil na svojej oficiálnej webovej stránke, povedal, že Amerika sa modlí za úspech budúcej administratívy nového prezidenta Joea Bidena.

„Modlíme sa, aby nová administratíva úspešne udržala v Amerike bezpečnosť a prosperitu,“ povedal Trump. Novej vláde tiež zaželal „všetko dobré“. Doterajší prezident tiež poďakoval viacerým ľuďom a inštitúciám vrátane svojej rodiny, viceprezidentovi Mikeovi Pencemu a ďalším členom svojej vlády.

„Zo všetkých najviac sa chcem poďakovať Američanom,“ povedal. Pôsobenie vo funkcii prezidenta bola pre Trumpa česť. „Ďakujem za túto mimoriadnu príležitosť,“ dodal.

Odchádzajúci prezident pripomenul daňové reformy svojej vlády, uzavretie novej obchodnej dohody medzi USA, Mexikom a Kanadou, zavedenie ciel voči Číne i boj s pandémiou koronavírusu.

“Osobitne som hrdý na to, že som bol prvý prezident USA za celé desaťročia, ktorý nezačal nové vojny,“ povedal. Pripomenul i dohody, ktoré USA dosiahli v oblasti Blízkeho a Stredného východu.

Členské krajiny NATO podľa Trumpa prispievajú do rozpočtu aliancie o „miliardy dolárov viac“ ako v čase jeho príchodu do funkcie. Upozornil i na založenie Vesmírnych síl Spojených štátov i kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov.

„Vo funkcii sme potvrdili troch nových sudcov Najvyššieho súdu USA a vymenovali sme takmer 300 federálnych sudcov,“ povedal. Takisto spomenul aj opatrenia v súvislosti s bezpečnosťou na hraniciach.