Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko bude Rusku hradiť časť platieb za dodávky plynu v rubľoch

Turecko bude Rusku hradiť časť platieb za dodávky plynu v rubľoch

Foto: archív

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil, že Turecko bude za časť dodávok ruského zemného plynu platiť v rubľoch. Tento fakt už skôr oznámila Moskva po vyše štvorhodinových rokovaniach, ktoré absolvoval Erdogan s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

Turecko je silne závislé od ruských energií a v aktuálnom konflikte Moskvy so Západom sa snaží udržať si nestrannosť. Približne štvrtina ropy, ktorú vlani doviezli do Turecka, pochádzala z Ruska. V prípade zemného plynu bol tento podiel zhruba 45-percentný.

„Naše dvere sú otvorené pre každého. Jedna dobrá správa týkajúca sa tejto návštevy v Soči je, že sme sa s pánom Putinom dohodli na rubli,“ povedal Erdogan tureckým novinárom počas spiatočného letu zo Soči. „Keďže budeme tento obchod vykonávať v rubľoch, samozrejme to prinesie peniaze Turecku a Rusku,“ dodal.

Turecký prezident ani ruskí činitelia nespresnili, akú časť dodávok plynu bude Turecko platiť v rubľoch. Turecko sa vyhýbaním plateniu za dodávky plynu v dolároch snaží uchrániť si svoje čoraz menšie rezervy tzv. tvrdej meny.

Spojené štáty aj Európska únia sa snažia vyvinúť tlak na krajiny, ktoré dovážajú energie z Ruska, aby nevyhoveli Moskve tým, že jej začnú platiť v rubľoch. Tvrdia, že takýmto spôsobom chcú obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu proti Ukrajine.

Platby v rubľoch totiž Ruskej federácii umožňujú vyhnúť sa obmedzeniam týkajúcich sa dolárových transakcií, ktoré sa Spojené štáty snažia zaviesť proti Moskve prostredníctvom bánk pôsobiacich na globálnej úrovni.

Turecko dosiaľ proti Rusku neuvalilo sankcie za jeho vojenskú operáciu na Ukrajine, ako to urobili západné krajiny. Ankara sa miesto toho zasadzuje za mierové rozhovory Moskvy s Kyjevom. Erdogan s Putinom sa v Soči zaviazali aj k rozšíreniu svojej ekonomickej spolupráce vo viacerých odvetviach vrátane bankovníctva či priemyslu.