Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko odskúša S-400. Nákup z Ruska naštrbil vzťah s USA

Turecko odskúša S-400. Nákup z Ruska naštrbil vzťah s USA

Foto: archív

Turecko bude testovať ruský systém protivzdušnej obrany S-400. Predstavitelia miestnej samosprávy uviedli, že v Ankarskej provincii sa budú v rámci nešpecifikovaných testov konať nízke prelety stíhačiek typu F-16. Testované by malo byť radarové spojenie medzi leteckou základňou Mürted, ležiacou neďaleko metropoly Ankara, a stíhacím lietadlom americkej výroby typu F-16.

V septembri 2017 Rusko oznámilo, že s Tureckom podpísalo zmluvu na dodávku systémov S-400 v celkovej hodnote dva a pol miliardy dolárov. Prvá dodávka sa uskutočnila 12. júla tohto roku. Námietky proti tomu, aby si Turecko zaobstaralo systémy S-400, vyjadrili Spojené štáty i Severoatlantická aliancia, ktorej je Turecko členom.

Spojené štáty vyhlasujú, že tento systém predstavuje hrozbu pre NATO a americké lietadlá. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa dokonca reagovala vyradením Turecka z programu vývoja amerického multifunkčného bojového lietadla F-35.

Systém S-400 je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.