Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko odviezlo posledných utečencov z hranice s Gréckom do vnútrozemia

Turecko odviezlo posledných utečencov z hranice s Gréckom do vnútrozemia

Foto: archív

Presne po mesiaci sa končí kríza na grécko-tureckej hranici. S odvolaním sa na pandémiu koronavírusu Ankara oznámila, že nechala vypratať tábor pre posledných šesťtisíc utečencov. Grécke zdroje tvrdia, že ich v skutočnosti bolo niekoľkokrát menej. Migranti, ktorí sa niekoľko týždňov pokúšali dostať sa do Európskej únie, sa teraz sťahujú naspäť do utečeneckých zariadení v tureckom vnútrozemí.

Krízu na grécko-tureckom pohraničí spôsobilo rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z konca novembra, keď nechal otvoriť svoju stranu hranice a autobusmi tam priviezť tisíce migrantov. Chcel tým Západ prinútiť k prísľubu ďalších peňazí pre takmer štyri milióny sýrskych utečencov na svojom území.

Grécko však svoju hranicu chránilo a získalo aj policajné posily z Európskej únie. Koniec nádejí utečencov na priechod do priestoru EÚ prišiel s nástupom koronavírusu. V súvislosti s ním totiž Turecko minulý týždeň hranice uzatvorilo. Trosky tábora skončili v nákladných autách, migrantov odviezli autobusy. V deportačných centrách ich teraz čaká dvojtýždňová karanténa.