Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko zablokovalo začiatok rokovaní o vstupe Fínska a Švédska do NATO

Turecko zablokovalo začiatok rokovaní o vstupe Fínska a Švédska do NATO

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecko zablokovalo začiatok prístupových rokovaní Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Ankara nemôže súhlasiť s navrhovaným rozšírením NATO, keďže by podľa neho ohrozilo bezpečnosť aliancie.

Ide predovšetkým o snahu ochrániť svoje hranice pred útokom teroristických organizácií. Turecký prezident obviňuje Švédsko z toho, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich, ktorú Ankara vníma ako teroristickú organizáciu.

„Požiadali sme ich, aby nám vydali tridsať teroristov, no odmietli to. Nepošlete nám späť teroristov a potom nás žiadate o podporu vášho členstva v NATO? Aliancia je bezpečnostná organizácia. Preto nemôžeme povedať áno na to, aby bola táto bezpečnostná organizácia zbavená bezpečnosti,“ vyhlásil Erdogan.

Švédsko okrem toho uvalilo embargo na predaj zbraní do Turecka od roku 2019 po tom, ako sa Ankara zapojila do vojenského konfliktu v Sýrii. Erdogan zároveň uviedol, že Turecko sa nestavia pozitívne k žiadosti fínskej a švédskej delegácie o návštevu Ankary, kde chcú rokovať o tureckých výhradách: „Nemali by sa obťažovať prísť, nie je to potrebné.“