Úvod ZO ZAHRANIČIA Tusk: Poľsko by malo pre situáciu na hraniciach zmobilizovať NATO

Tusk: Poľsko by malo pre situáciu na hraniciach zmobilizovať NATO

Foto: archív

Poľská vláda by mala zvážiť aktiváciu štvrtého článku zmluvy o Severoatlantickej aliancii z dôvodu, že sa stovky migrantov pokúšajú prekročiť hranicu z Bieloruska do Poľska. Vyhlásil to predstaviteľ poľskej opozície Donald Tusk.

Štvrtý článok ráta s konzultáciami medzi členskými štátmi, ak niektorá z týchto krajín cíti, že je ohrozená jej územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť. Na väčšiu podporu Varšavy vyzvali úniu aj pobaltské štáty.

„Naše hranice sú pod priamym fyzickým tlakom pri zapojení Bieloruska, a tým myslím bieloruské štátne sily,“ uviedol Tusk. „EÚ musí rýchlejšie zaviesť ďalšie sankcie proti Bielorusku a financovať posilnenie svojej vonkajšej hranice,“ povedal lotyšský minister zahraničia Edgar Rinkévičs.

Podobný názor má aj Estónsko. Litovský prezident Gitanas Nauséda vyjadril Poľsku solidaritu. Varšava oznámila, že jej pohraničná stráž zabránila stovkám migrantov dostať sa z Bieloruska na poľské územie.

Hovorca ministra povereného koordinovaním poľských tajných služieb Stanislaw Žaryn nedávno uviedol, že sa začal najväčší pokus o hromadný násilný vstup na územie Poľska a situáciu označil za „ďalšiu bieloruskú nepriateľskú akciu namierenú proti Poľsku“. Minsk podobné obvinenia odmieta.