Úvod ZO ZAHRANIČIA Európska únia zvažuje zaradenie jadrovej energie medzi čisté zdroje

Európska únia zvažuje zaradenie jadrovej energie medzi čisté zdroje

Foto: archív

Európska únia mení svoj pohľad na jadrovú energiu. Do konca roka by komisia mala predstaviť zoznam čistých zdrojov. Prekvapivo sa zdá, že na pripravovanú ekologickú listinu by sa malo dostať aj jadro. Pred niekoľkými rokmi sa takýto krok zdal nemožný.

Kríza cien energií, ktorú momentálne zažíva celá Európa, mení aj pohľad na ich zdroje. Brusel po tlaku Francúzska, Fínska alebo Českej republiky mieri k tomu, aby jadrovú energiu uznal ako ekologickú. Únia totiž nechce byť závislá od dodávok plynu zo zahraničia.

„Obnoviteľné zdroje a jadrová energia vznikajú na domácej pôde. Takže v tom sme nezávislí. Deväťdesiat percent plynu však musíme dovážať,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Elektrina z jadra bola pritom niečo, od čoho ešte nedávno Európska únia postupne upúšťala. Bol za tým tlak krajín ako Rakúsko, Nemecko a Luxembursko, ktoré jadrovú energetiku považovali za nečistú. Dnes to však už neplatí.

V únii prevážil názor, že okrem solárnych panelov alebo veterných turbín, ktorých dodávky sú nestabilné, potrebujeme aj stabilný zdroj výroby energie. Do konca roka by preto Európska komisia mala predstaviť zoznam čistých zdrojov. Jadro by podľa posledných kuloárnych informácií malo byť medzi nimi.