Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík: Brusel chce zneužiť koronakrízu na posilnenie svojej nadvlády

Uhrík: Brusel chce zneužiť koronakrízu na posilnenie svojej nadvlády

Milan Uhrík. (Foto: archív)

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) a podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík uverejnil video, v ktorom zhodnotil plenárne zasadnutie europarlamentu. To sa z dôvodu pandémie koronavírusu konalo na diaľku.

Za pozitívnu informáciu považuje, že sa konečne, aj keď podľa neho neskoro, uvoľnili peniaze z viacerých rozpočtových rezerv určených na núdzové pomoci a nepredvídané udalosti.

Desiatky miliárd eur z týchto programov sa presmerujú na pomoc zdravotníkom, lekárom, nemocniciam, a na nákup zdravotníckych pomôcok, chirurgických masiek, testovacích súprav a podobne. Kríza tiež prinútila vedenie EÚ pristúpiť k výraznému uvoľneniu pravidiel pre čerpanie eurofondov, ktoré EP jasnou väčšinou schválil.

Opäť ide o desiatky miliárd eur na podporu a záchranu malých a stredných podnikov. “Zodpovednosť za rozumné vyčerpanie týchto peňazí však zostáva na slovenskej vláde, na ktorú budeme ako opozícia dozerať, aby nemala lepkavé prsty,” zdôraznil Uhrík.

Za pozitívnu zmenu europoslanec považuje aj schválenie nového regulačného rámca na zabezpečenie hladkého fungovania vnútorného európskeho trhu so zdravotníckymi pomôckami. Cieľom je zabrániť zopakovaniu bezprecedentnej situácie zo začiatku marca tohto roka, keď Nemecko zadržalo kontajner so zdravotníckym materiálom smerujúcim na Slovensko.

Uhríka však na druhej strane desí, ako sa Brusel snaží zneužiť súčasnú koronakrízu na posilnenie svojej nadvlády. Ako povedal, je evidentné, že aj liberálne vedenie EÚ si plne uvedomuje, že únia pri riešení tejto krízy absolútne zlyhala, a keď bolo najhoršie, členským štátom nepomohla, naopak, hádzala im byrokratické polená pod nohy. Ako príklad poslanec EP spomenul európsku kritiku členských štátov za uzatváranie hraníc.

“V návrhoch, proti ktorým som hlasoval, žiada bruselská ‘elita’ pre seba ešte viac peňazí a právomocí,” uviedol. Doplnil, že v uznesení o európskej stratégii boja proti pandémii COVID-19 požaduje EP zvýšenie rozpočtu únie a viac kompetencií pre Brusel. V praxi to znamená, že aj Slovensko by muselo do EÚ ešte viac platiť a ešte viac poslúchať.

“Nehovoriac o uvádzaných výzvach na rozšírenie sledovania mobilných telefónov, požiadavky na ešte väčšiu ochranu rôznych etnických menšín a imigrantov, či politické odsudzovanie Poľska, Maďarska, Ruska a Číny. Toto považujem za vyslovene účelové podsúvanie geopolitickej agendy, ktorá nemá s bojom proti koronavírusu nič spoločné,” hovorí Uhrík.

“Taktiež som nemohol hlasovať za podporu zahraničných rybárov, keď vidím, ako naši slovenskí poľnohospodári bez pomoci krachujú a už teraz rozpredávajú svoje stáda.
Rovnako som musel hlasovať proti poskytnutiu špeciálneho balíčka 115 miliónov eur na pomoc členským štátnom v boji proti COVID-19.

Toto hlasovanie bolo toziž účelovo spojené s hlasovaním o poskytnutí stomiliónovej podpory pre Albánsko a 350 miliónov eur na imigrantov v Grécku (vybudovanie piatich nových imigračných táborov a zabezpečenie ubytovania a potravín pre ďalšie desaťtisíce  nových imigrantov). Takéto vydieranie odmietam a nezapredám Slovensko, ani Európu pre získanie „pár“ eurám navyše.

Prejavujem solidaritu s Gréckom, ale migračné tlaky sa nedajú donekonečna riešiť posielaním miliárd eur raz Turkom a raz Grékom. Som presvedčený, že oveľa vhodnejšie by bolo využiť tieto zdroje na ochranu hraníc a boji proti prevádzačom nelegálnych imigrantov, pretože inak sa imigračná kríza zastaviť nedá.

Dúfam, že táto kríza otvorí oči a presvedčí každého, že EÚ je v súčasnej podobe nefunkčná a nepoužiteľná. A že ak z nej nemáme rovno vystúpiť, tak ju treba veľmi radikálne zreformovať, pretože inak urobí viac škody ako osohu. Rozumná spolupráca európskych krajín je dobrá vec. Nadvláda súčasného Bruselu je zlá vec,” uzavrel svoje úvahy Milan Uhrík.

Milan Uhrík: EÚ uvoľňuje miliardy, žiada však viac nadvlády: