Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Koronavírusovou “infodémiou” môžu mocní zmeniť svet bez vojny

Lukašenko: Koronavírusovou “infodémiou” môžu mocní zmeniť svet bez vojny

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Ako informovala agentúra TASS, bieloruský prezident Alexander Lukašenko je presvedčený, že globálni aktéri môžu pomocou pandémie koronavírusu pretvoriť svet bez vojny. Povedal to pre televíznu spoločnosť Mir. Dodal, že veľa ľudí sa pýta, čo bude po pandémii COVID-19.

„Nemáte dojem, že „isté“ sily, by chceli pretvoriť svet bez vojny prostredníctvom takzvanej psychózy koronavírusu? Pomocou ‘infodémie’?“. Pripomenul, že francúzsky prezident Emmanuel Macron už nazval pandémiu vojnou.

Vyjadril sa aj k návrhu OSN vytlačiť nové peniaze v objeme 10 percent hodnoty svetového hospodárstva na boj proti ekonomickým dôsledkom koronavírusu. „Sú to peniaze bez krytia. Americký dolár sa naďalej znehodnocuje a nové peniaze vyvolajú prílivovú vlnu inflácie,“ zdôraznil Lukašenko. „Ako to skončí? Nebudú zasa bohatí ešte bohatšími a chudobní ešte chudobnejšími?“ opýtal sa.

Podľa Lukašenka sú svetové krajiny vrátane Bieloruska nútené „zastaviť sa, sadnúť si a čerpať skromné menové rezervy“. „Ani Rusko nemá obrovské rezervy. Ani my. Tí, ktorí vytlačia 10 percent svetovej produkcie, prídu za nami s ponukou pôžičky. Ale s tým, že ich budeme poslúchať. Takto by sa svet mohol zmeniť veľmi ľahko,“ tvrdí Lukašenko.

Bieloruský prezident zdôraznil, že sa obáva o budúcnosť svojej krajiny. Preto sa snaží pozerať dopredu. „Každý hovorí, že po pandémii bude svet iný. Súhlasím,“ uviedol. „Ale aké bude naše miesto v tomto novom svete? Toto je pre mňa hlavná otázka. Nie táto „koronapsychóza“, a nie „infodémia“.

Podľa Lukašenka sa táto otázka čoskoro stane naliehavou pre všetkých. Aj pre Kazachstan, Turkménsko, Tadžikistan, Arménsko, Kirgizsko i Ukrajinu. A osobitne pre štáty bohaté na prírodné zdroje. A aj pre litovského prezidenta Gitanasa Nausedu, ktorý spochybňuje politiku bieloruského prezidenta. „Obávam sa, že budeme všetci rozdelení bez vojny,“ pokračoval Lukašenko.

Vysvetlil, prečo trvá na tom, aby bieloruský priemysel pokračoval napriek pandémii. „Pretože si dokážem predstaviť, čo sa s nami stane, keby sme prestali vyrábať. Ako Litva, Lotyšsko a ďalšie menšie štáty. Mocní prežijú. Rusko má ropu a plyn, Čína obrovské hospodárske kapacity a USA zasa tlačiareň peňazí“.

Lukašenko čelí kritike doma aj v zahraničí z dôvodu nezavedenia prísnejších opatrení, ktoré by zabránili rýchlemu šíreniu vírusu. V Bielorusku sa napríklad stále konajú futbalové zápasy, ktoré navštevuje množstvo ľudí. Samotný Lukašenko nijako neobmedzil svoje verejné vystúpenia a bol si dokonca zahrať hokej.