Úvod Z DOMOVA Uhrík: Do parlamentu opätovne mieri totalitný zákon diskriminujúci nezaočkovaných

Uhrík: Do parlamentu opätovne mieri totalitný zákon diskriminujúci nezaočkovaných

Milan Uhrík. (Foto: Pavel Kapusta)

V piatok 23. júla minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský opätovne predloží do parlamentu zákon č 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podstatou zákona je čo najviac obmedziť a diskriminovať nezaočkovaných ľudí. Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík z hnutia Republika to považuje za neprijateľné. Zákon nepodporí a na sociálnej sieti uvádza aj dôvody.

Podľa europoslanca ide o najtotalitnejší zákon v moderných slovenských dejinách. Jeho podstatou je diskriminácia neočkovaných ľudí do takej miery, aby boli donútení nechať sa zaočkovať. “Zákon neberie do úvahy, že ste zdravý. Ak nebudete mať štátom predpísaný papier, nedostanete sa nikde,” upozorňuje Uhrík.

Zákon bol v parlamente predložený už pred dvomi týždňam, o vlne odporu ho však minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský stiahol. Teraz ho na rokovanie zákonodarného zboru predložil opätovne, no už aj s avizovanou podporou koaličného hnutia Sme rodina.

„Odpor kollárovcov netrval ani dva týždne. Výmenou za nastolenie nového koronarežimu im Matovič prisľúbil schválenie ich zákona o nájomných bytoch – čiže mega kšeftu pre vybraných developerov,“ vysvetlil pozadie politického kupčenia Uhrík a nazval ho severokórejskou idylkou.

Europoslanec pripomenul pôvodný zámer tzv. covid pasov, ktoré mali slúžiť len na cestovanie za hranice. Teraz ich už vláda plánuje využiť aj ako “vstupenku” do kín, prevádzok služieb či obchodov.

„Nepotrvá dlho a covid pasy začnú byť povinné všade. Pretože je jasné, že táto vláda obráti proti ľuďom všetko, čo sa dá. Napokon sa bez covid pasu nedostanete možno ani z domu,“ varuje Uhrík.

V Európskom parlamente bol podľa vlastných spomedzi slovenských poslancov jediným odporcom covid pasov. Za jeho zavedenie zahlasovali europoslanci za PS/Spolu, KDH, SaS aj OĽaNO.

Zdržali sa zástupcovia Smeru-SD a europoslanec Miroslav Radačovský. Podobne hlasovali aj poslanci slovenského parlamentu. „Proti bola Rrepublika, ĽSNS a Hlas-SD. Smer-SD sa zdržal, vládna koalícia bola za,“ pripomína Uhrík.

Rovnako ako proti covid pasom budú teraz poslanci Republiky hlasovať aj proti spomenutej právnej norme. V prípade, že tento segregačný zákon prejde, sú pripravení ho pri prvej príležitosti zrušiť.

„Rovnako ako Mikasa,“ vyjadril sa europoslanec. „Je však dôležité, aby ste sa proti tomu vzopreli aj vy – občania. Na uliciach, na protestoch, všad,“ vyzval na odpor svojich priaznivcov Milan Uhrík.

Vladimír Lengvarský. (Foto: archív)