Úvod Z DOMOVA Uhrík spolu s ďalšími europoslancami požiadal Britániu, aby nevydala Assangea do USA

Uhrík spolu s ďalšími europoslancami požiadal Britániu, aby nevydala Assangea do USA

Julian Assange. (Foto: archív)

Poslanec Európskeho parlamentu a predseda opozičného hnutia Republika Milan Uhrík na sociálnej sieti informoval, že sa pridal k iniciatíve štyridsiatich europoslancov, ktorí listom požiadali predstaviteľov Veľkej Británie, aby nevyhoveli žiadosti Spojených štátov o vydanie Juliana Assangea.

Výzvu na jeho ochranu podporili aj Reportéri bez hraníc a významné organizácie bojujúce za záchranu slobody slova, informoval Uhrík. ”Assangea chcú Američania zlikvidovať, lebo cez Wikileaks zverejnil pravdu o temnom pozadí americkej politiky. O tom, ako zneužívajú tajné služby, špehujú ľudí po celom svete, rozpútavajú konflikty a vojny,” pokračoval.

“Práve vďaka odvážnym ľuďom ako Assange sa dozvedáme pravdu o globalistoch a ich agresívnych svetovládnych záujmoch. Držíme palce, pán Assange. Pravda si vždy cestu nájde,” odkázal na záver svojho statusu europoslanec.

Londýnsky súd vydal oficiálny príkaz na vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde čelí trestnému stíhaniu za zverejnenie tajných dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku.

Britský najvyšší súd v marci tohto roka Assangeovi nepovolil podať odvolanie proti svojmu vydaniu do USA. Tam mu v prípade usvedčenia hrozí doživotný trest odňatia slobody. Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch prežitých na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu poskytli azylovú ochranu.

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010 – 2011.