Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík: Západ priznáva, že jeho cieľom je poraziť, oslabiť a ovládnuť Rusko

Uhrík: Západ priznáva, že jeho cieľom je poraziť, oslabiť a ovládnuť Rusko

Milan Uhrík. (Reprofoto: archív)

Slovenský europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík dlhodobo upozorňuje na stupňujúcu sa rusofóbiu v Bruseli. Jej súčasťou sú okrem nezmyselných ekonomických sankcií – väčšmi poškodzujúcich samotnú úniu ako Rusko – a dodávok zbraní Ukrajine, aj konfrontačné vyhlásenia zamerané proti Rusku, neprispievajúce k snahám o mierové riešenie aktuálneho konfliktu.

Ako jeden z posledných príkladov Uhrík uviedol vo videu na sociálnej sieti schválenie vyhlásenia na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu. “Európsky parlament je pevne presvedčený, že len konečné víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom ochráni globálny poriadok (rozumej hegemóniu Západu a USA) a odradí ostatných agresívnych aktérov od vedenia útočných vojen.

Zdôrazňuje, že len len porazené, deimperializované a dekolonizované Rusko môže byť partnerom pre akúkoľvek budúcu spoluprácu, vyzýva príslušné inštitúcie EÚ, aby spoločne vypracovali scenáre skončenia vojny  na Ukrajine a zároveň zohľadnili potenciálne destabilizované a oslabené Rusko a naplánovali jeho možné reformy,” citoval z návrhu textu vyhlásenia.

Uhrík, ktorý spolu s Milanom Radačovským spomedzi slovenských europoslancov ako jediný hlasoval proti textu vyhlásenia, podčiarkol, že nejde o nijaký hoax či konšpiráciu, ale o jeden zo strategických dokumentov zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie. Tá sa podľa neho “zahráva s rozbuškou”.

“Aj napriek tomu, že veta o porazenom a dekolonizovanom Rusku v hlasovaní do oficiálneho znenia neprešla, text vyhlásenia jasne hovorí o tom, že cieľom EÚ respektíve Západu je Rusko poraziť, oslabiť a následne ho podľa svojich predstáv ‘reformovať’, upozornil Uhrík.

Považuje za smutné, že text hlasovaním odobrili takmer všetci slovenskí poslanci, ktorí “zabudnú na Slovensko v okamihu, keď nastúpia do lietadla smerom do Bruselu”. “S takouto nebezpečnou politikou rozhodne nesúhlasím,” uviedol v statuse na sociálnej sieti.

“Rezolúcie tohto typu totiž pôsobia, akoby boli prijaté skôr v záujme veľkej vojny, ako v rámci snahy o dosiahnutie mieru. Prosím, nepodľahnime vojnovému šialenstvu a zachovajme rozvahu a zdravý rozum. Myslime na to pri počúvaní mainstreamových rozprávok ako dobrý Západ bojuje proti zlému Východu. Vojnoví štváči sa nachádzajú aj na Západe,” uzavrel svoje úvahy Uhrík.