Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina a Rusko podpísali dohodu o tranzite plynu do Európy

Ukrajina a Rusko podpísali dohodu o tranzite plynu do Európy

Foto: archív

Moskva a Kyjev podpísali dohodu o tranzite ruského plynu do Európy cez Ukrajinu. Do platnosti podľa plynárenskej spoločnosti Gazprom vstúpila hneď po podpise 30. decembra a platiť bude päť rokov. Platnosť súčasnej desaťročnej tranzitnej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší na konci roka.

Podpis dohody potvrdil na sociálnych sieťach tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho Ukrajina dostane počas nasledujúcich piatich rokov najmenej sedem miliárd dolárov. Už 20. decembra Moskva a Kyjev podpísali protokol o pokračovaní tranzitu ruského plynu do Európy cez Ukrajinu.

Zároveň sa dohodli, že urovnajú nároky, ktoré voči sebe vzniesli v súvislosti so spormi okolo plynu. Gazprom zaplatil Ukrajine 2,9 miliardy dolárov, Kyjev sa zase zaviazal, že stiahne všetky žaloby, o ktorých súdy zatiaľ nerozhodli. Na základe dohody by mala Ukrajina podľa Gazpromu v budúcom roku prepraviť do Európy 65 miliárd kubických metrov ruského plynu, zatiaľ čo teraz je to 90 miliárd ročne.

V rokoch 2021 až 2024 klesne ročný tranzit na 40 miliárd kubických metrov ročne. Päťročný kontrakt obsahuje aj klauzulu o možnom predĺžení na ďalších desať rokov. Ukrajina je kľúčovou cestou na prepravu zemného plynu z Ruska k európskym zákazníkom.