Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina by sa mohla vzdať časti územia v prospech Ruska a získať...

Ukrajina by sa mohla vzdať časti územia v prospech Ruska a získať tak členstvo v NATO, pripustil poradca Stoltenberga

Foto: archív

Ukrajina sa možno bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska, ak chce vstúpiť do NATO, vyhlásil v panelovej diskusii pre nórske médiá vysokopostavený činiteľ Severoatlantickej aliancie Stian Jenssen, vedúci kancelárie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Stoltenberg sa dlhodobo vyhýba otázkam o tom, čo by Ukrajina mohla urobiť pre skončenie vojny. Jeho postoj je dôsledný v tom, že iba Ukrajina môže rozhodnúť, ako a kedy by sa mali začať mierové rokovania s Ruskom. Hoci Jenssen túto líniu zopakoval, zároveň naznačil, že Ukrajina naozaj môže mať otvorenú cestu do NATO.

Na otázku nórskeho denníka Verdens Gang, či musí Ukrajina odstúpiť územia, aby dosiahla mier a získala za to členstvo v NATO, Jenssen naznačil, že táto možnosť už bola v rámci vojenského paktu prednesená. „Nehovorím, že to tak musí byť, ale mohlo by to byť možné riešenie,“ dodal Jenssen.

Na Jenssenove vyjadrenie pobúrene reagoval poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý tento návrh označil za absurdný. „To znamená úmyselne sa rozhodnúť pre porážku demokracie, podporovať globálneho zločinca, zachovať ruský režim, zničiť medzinárodné právo a preniesť vojnu na ďalšie generácie,“ napísal Podoľak na sociálnej sieti.

„Ak ruský prezident Putin neutrpí zdrvujúcu porážku, ak sa politický režim v Rusku nezmení a ak vojnoví zločinci nebudú potrestaní, vojna sa určite vráti, pričom Rusko bude mať ešte väčšie chúťky,“ dodal Zelenského poradca.