Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina začala v blízkosti ruských hraníc protiteroristické manévre

Ukrajina začala v blízkosti ruských hraníc protiteroristické manévre

Foto: archív

V blízkosti hraníc s Ruskom sa začalo protiteroristické cvičenie ukrajinských bezpečnostných síl. Potrvá do konca mája a uskutoční sa na území celej Charkovskej oblasti s osobitným zameraním na pohraničné oblasti s Ruskom.

Manévre sa budú konať v podmienkach čo najbližších k realite vrátane použitia strelných zbraní, vojenskej a rádiovej techniky. V rámci manévrov sa na určitých územiach plánujú aj obmedzenia, sú možné napríklad kontroly dokladov občanov či motorových vozidiel.

Do cvičenia sa zapoja jednotky SBU, Národnej gardy, Národnej polície, Štátnej pohraničnej služby, Vojenskej policajnej služby, charkovskej regionálnej prokuratúry a ďalších členov koordinačnej skupiny Protiteroristického centra, dodala SBU.

Toto cvičenie sa koná v situácii, keď Kyjev a jeho západní spojenci pred dvoma týždňami obvinili Rusko, že k hraniciam s Ukrajinou a na Krymský polostrov presunulo desaťtisíce svojich vojakov. Okrem toho sa na východe Ukrajiny zvýšil aj počet prípadov porušenia prímeria.

NATO aj OBSE presun ruských vojsk odsudzujú a od Moskvy požadujú v tejto veci vysvetlenie. Americká chargé d’affaires pri viedenskom sídle OBSE Courtney Austrianová vyhlásila, že Moskva by mala pozvať zahraničných zástupcov, aby navštívili tieto územia, a zmierniť tak napätie v danom regióne.

Zároveň vyzvala Rusko, aby vysvetlilo veľkosť a zloženie vojenských síl pri ukrajinských hraniciach a účel ich činnosti. Terénne vojenské cvičenia nie sú podľa nej prijateľné vysvetlenie.