Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinská protiofenzíva zlyhala, povedal Putin na stretnutí s Lukašenkom

Ukrajinská protiofenzíva zlyhala, povedal Putin na stretnutí s Lukašenkom

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sa v Petrohrade stretol so svojím najbližším spojencom, bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom. Ide o ich prvé vzájomné stretnutie od neúspešnej vzbury žoldnierov z Vagnerovej skupiny v Rusku.

Na videozázname zverejnenom mediálnou službou Lukašenkovho úradu je vidieť oboch lídrov, ako prichádzajú na rokovania do Konštantínovského paláca v Petrohrade. „Zmenil som niektoré svoje plány,“ povedal Putin, ktorého citovala spravodajská agentúra TASS. Ako dodal, rokovania s Lukašenkom potrvajú približne dva dni.

Ruský prezident zároveň Lukašenkovi povedal, že protiofenzíva, ktorú vedú ukrajinské jednotky proti ruským okupačným silám, zlyhala. „Neexistuje nijaká protiofenzíva,“ povedal Lukašenko podľa agentúry TASS predtým, než ho Putin prerušil: „Existuje, ale zlyhala.“ Predmetom rokovaní medzi oboma lídrami má byť podľa Putina bezpečnosť v regióne.

Ukrajina začala svoju dlho očakávanú protiofenzívu minulý mesiac, no proti ruským silám, ktoré po takmer 17 mesiacoch vojny kontrolujú viac ako šestinu jej územia, dosiahla zatiaľ len malé úspechy, konštatuje denník The Guardian.

Lukašenko ďalej uviedol, že udrží žoldnierov z Vagnerovej skupiny, ktorí sa po vzbure uchýlili do jeho krajiny, v strednej časti Bieloruska a situáciu má Minsk pod kontrolou. „Chcú ísť na Západ, žiadajú ma o povolenie ísť na výlet do Varšavy, do Rzeszówa,“ povedal Lukašenko Putinovi, ktorý sa usmieval. “Udržím ich však v strednom Bielorusku, ako sme sa dohodli,“ dodal Lukašenko.

Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že vagnerovci začali cvičiť bieloruské špeciálne jednotky na vojenskom cvičisku len niekoľko kilometrov od poľských hraníc. Poľsko oznámilo, že jeho armáda presunie časť svojich jednotiek zo západu na východ krajiny. Dôvodom je prítomnosť Vagnerovcov na území susedného Bieloruska a aj ich spoločné cvičenia s bieloruskými vojakmi.