Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinské lietadlo sa v plameňoch zrútilo na predmestí Teheránu

Ukrajinské lietadlo sa v plameňoch zrútilo na predmestí Teheránu

Obete leteckej havárie na predmestí Teheránu. (Foto: archív)

Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev sa zrútilo v stredu ráno na predmestí Teheránu krátko po vzlete z tamojšieho Medzinárodného letiska imáma Chomejního.

Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03:42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03:44 h SEČ. Iránske pátracie tímy objavili jednu z čiernych skriniek havarovaného ukrajinského lietadla. Kyjev medzitým predbežne potvrdil, že haváriu nikto neprežil.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany medzičasom v Kyjeve oznámila, že na palube lietadla sa nachádzalo 167 cestujúcich a deväť členov posádky. Podľa správ iránskych médií sa jedna z tzv. čiernych skriniek – záznamník letových údajov z havarovaného Boeingu 737 – našla na mieste nehody neďaleko Teheránu. Zariadenie bolo odovzdané príslušným iránskym úradom, informovala agentúra TASS.

“Všetci cestujúci aj členovia posádky sú mŕtvi,“ napísal na sociálnej sieti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská ambasáda v Teheráne podľa neho preveruje okolnosti tragédie i zoznamy obetí, napísala agentúra AFP.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylúčilo verziu, že príčinou havárie bol teroristický útok. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanectva na sociálnej sieti. Ako napísala iránska agentúra IRNA, haváriu mal spôsobiť požiar motora spôsobený technickými problémami. Pilot následne stratil kontrolu nad lietadlom, ktoré sa v plameňoch zrútilo a po dopade na zem vybuchlo.

Ako uviedol spravodajský portál Ukrajina 24/7, najviac obetí je z Kanady a Iránu, na palube sa tiež nachádzali cestujúci zo Švédska, Afgansitanu, Nemecka, Veľkej Británie a Ukrajiny. Posádka lietadla pochádzala z Ukrajiny.

Náhodný svedok nakrútil pád horiaceho ukrajinského lietadla v Teheráne: