Úvod Ekonomika Ukrajinský Černobyľ znova produkuje elektrinu

Ukrajinský Černobyľ znova produkuje elektrinu

Foto: archív

Tridsať rokov po atómovej havárii sa ukrajinský Černobyľ zmenil na zdroj obnoviteľnej energie. Na mieste skazy vyrástlo 3 800 solárnych panelov, produkujúcich elektrinu pre dvetisíc domácností. Ukrajinsko-nemecký projekt na výstavbu solárnej elektrárne stál milión eur a jeho návratnosť sa odhaduje na sedem rokov.

Elektráreň Solar Chernobyl symbolicky uviedli do prevádzky 5. októbra. Panely sa nachádzajú v kontaminovanej oblasti, ktorá zostáva z veľkej časti neobývaná. Týčia sa len kúsok od bývalej atómovej elektrárne, stále zakrytej obrovským sarkofágom. Solárna elektráreň má výkon jeden megawatt a vznikla v spolupráci ukrajinskej firmy Rodina a nemeckej Enerparc.

Panely boli namontované na betónové bloky a nie do zeme, pretože akékoľvek kopanie či vŕtanie je v tejto oblasti stále prísne zakázané. Ochranné pásmo sa rozprestiera na ploche zhruba 2 600 štvorcových kilometrov.

Foto: archív

Výhodou Černobyľa je tamojšia vybudovaná distribučná sieť. Momentálne sa tam vyrába energia po prvý raz od roku 2000, keď zostala černobyľská atómová elektráreň definitívne uzavretá. K revitalizácii miesta prispieva aj všeobecný trend zvyšovania investícií do obnoviteľných zdrojov, ktorému pomáha štátny dotačný systém.

Výbuch v Černobyle 26. apríla 1986 je považovaný za najhoršiu atómovú katastrofu na svete. Veľkú časť ovzdušia nad Európou zamorila rádioaktivita, desiatky tisíc obyvateľov úrady evakuovali. Bezprostredne po havárii zomrelo 31 pracovníkov elektrárne a hasičov. Tisíce ďalších ľudí neskôr podľahli onkologickým ochoreniam a ďalším chorobám vyvolaným ožiarením.