Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinský konzul v Miláne protestoval proti uvedeniu ruskej opery v La Scale

Ukrajinský konzul v Miláne protestoval proti uvedeniu ruskej opery v La Scale

Milánska La Scala. (Foto: archív)

Ukrajinský konzul v talianskom Miláne Andrij Kartyš v liste adresovanom riaditeľovi svetoznámeho operného domu La Scala, ako aj lokálnym politikom vyjadril námietky proti plánom na uvedenie ruskej opery Boris Godunov, ktorej premiéra je naplánovaná na december. Vyjadril sa tak v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom.

Takéto predstavenia ruských diel by podľa Kartyšových slov nemali byť využívané na podporu „prípadných prvkov propagandy“ Ruska. Moskvu obvinil z toho, že „používa kultúru na to, aby dodalo váhu svojim tvrdeniam o veľkosti a moci“ krajiny.

Libreto opery Boris Godunov napísal v 19. storočí na motívy rovnomennej Puškinovej tragédie ruský skladateľ Modest Petrovič Musorgskij. V hlavných rolách v tejto opere sa pri príležitosti zahájenia novej sezóny v La Scale majú predstaviť operní speváci Ildar Abdrazakov a Anna Denisová. Začiatok novej sezóny v La Scale patrí k vrcholom talianskeho hudobného kalendára.

Proti výberu Musorgského opery v čase vojny na Ukrajine protestovali viaceré združenia reprezentujúce Ukrajincov žijúcich v Taliansku, pričom apelovali na zvolenie iného diela. Ako dodali, nijaké ruské diela by sa v súčasnosti hrať nemali.