Úvod Z DOMOVA Ukrajinský prezident sa v núdzi obrátil na Čaputovú: Zuzana, bombardujú nás!

Ukrajinský prezident sa v núdzi obrátil na Čaputovú: Zuzana, bombardujú nás!

Zuzana Čaputová s Volodymyrom Zelenským. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zverejnila na sociálnej sieti informáciu, že telefonovala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Slovensko požiadal o podporu svojej krajiny, ktorá sa ocitla v núdzi. Od slovenskej hlavy štátu žiadal nielen materiálnu pomoc, ale aj “tvrdé sankcie” proti Rusku.

„Volal mi práve prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli: ‚Zuzana, bombardujú nás! Zahynulo veľa vojakov aj civilistov´,“ uviedla hlava štátu. Čaputová Zelenského ubezpečila, že všetci obyvatelia Slovenska neochvejne podporujú ukrajinské vedenie.

Podľa nej sa na Slovákov môže spoľahnúť nielen v dobrých časoch, ale aj v čase najvyššej núdze. Ukrajine poskytneme pomoc, aby zvládla najťažšiu situáciu, v akej sa náš sused môže ocitnúť. „Všetci si želáme mier, a prezident Zelenskyj zo všetkých najviac,” presviedčala Čaputová občanov na sociálnej sieti.

“Napriek tomu sú dnes Ukrajinci nútení brániť vlastné životy a suverenitu pred agresorom, ktorý prekročil všetky ľudské hranice a stratil aj posledné zábrany,“ pokračovala prezidentka.

Ruský prezident Vladimir Putin v skorých ranných hodinách oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie s cieľom “demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny”.