Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko presunie na Slovensko raketové systémy Patriot. Chce vraj vystrašiť Putina

Nemecko presunie na Slovensko raketové systémy Patriot. Chce vraj vystrašiť Putina

Mobilný protilietadlový raketový systém typu Patriot. (Foto: Wikipédia)

Na základe informácií agentúry DPA Nemecko plánuje premiestniť na Slovensko mobilné protilietadlové raketové systémy Patriot, ktoré majú byť poskytnuté v rámci ochrany členských krajín NATO vo východnej Európe. Plánujú sa aj presnuny ďalších zbraňových systémov a vojakov systémy.

Podľa rovnakého informačného zdroja chce mať slovenská vláda na svojom území podobnú bojovú skupinu NATO pod vedením Nemecka, aká už pôsobí v Litve. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová pre televíziu ZDF uviedla, že nemecká armáda pošle na Slovensko rotu, ktorá sa pretransformuje na bojovú skupinu protivzdušnej obrany.

Cieľom týchto krokov je podľa nemeckej ministerky vyslať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasný signál, aby zastavil vojenské ťaženie na Ukrajine. „V NATO s veľkým znepokojením sledujeme, že sa zastrene vyhrážal použitím jadrových zbraní.

Jednotou a jasným postojom však dávame najavo, že sa nedáme zastrašiť,“ vyhlásila Lambrechtová. „Útok na spojenca by bol útokom na nás všetkých so strašnými následkami pre Rusko. A Putin to vie,“ doplnila.