Úvod ZO ZAHRANIČIA USA budujú pri sýrskych ropných poliach vojenské základne

USA budujú pri sýrskych ropných poliach vojenské základne

Foto: archív

Spojené štáty americké začali s výstavbou dvoch vojenských základní vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur, kde sa nachádzajú mnohé náleziská ropy. Turecká tlačová agentúra Anadolu s odvolaním sa na mieste zdroje dodala, že jedna zo základní sa stavia v mieste dislokácie 113. brigády americkej armády a druhá v oblasti Súr.

Anadolu zverejnila aj videozáznam, ktorý zachytáva mnoho stavebných zariadení a mechanizmov. Pripomenula tiež, že Spojené štáty nedávno vyslali do daného regiónu Sýrie 250 až 300 ďalších vojakov, obrnené vozidlá, ťažké zbrane a strelivo. Po prestávke v operácii, ktorú Turecko rozpútalo na severe Sýrie, americké jednotky od 1. novembra obnovili aj hliadkovanie v blízkosti ropných polí na severovýchode Sýrie.

Súčasne sa objavila informácia, že Spojené štáty ponechajú malý vojenský kontingent v oblasti Dajr az-Zaur. Ako dôvod sa uvádzala vojenská prítomnosť Iránu vo východnej Sýrii a možný prístup Damasku k ropným poliam v Dajr az-Zaur. Americký minister obrany Mark Esper uviedol, že americká armáda posilňuje svoje pozície v Dajr az-Zaure, aby mohla chrániť tamojšie ropné polia.