Úvod ZO ZAHRANIČIA USA neuľahčia Ukrajine vstup do NATO, vyhlásil Biden

USA neuľahčia Ukrajine vstup do NATO, vyhlásil Biden

Foto: archív

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené štáty americké nepodniknú osobitné opatrenia, ktoré by Ukrajine uľahčili vstup do Severoatlantickej aliancie. „Musia splniť rovnaké kritériá ako iné štáty. Takže im to nebudeme uľahčovať,“ povedal Biden novinárom. Jeho vyjadrenie prišlo v období pred júlovým samitom NATO v litovskom Vilniuse.

Lídri členských krajín tam chcú symbolicky zorganizovať prvé zasadnutie Rady NATO-Ukrajina s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa neho to dá Kyjevu rovnocennejšiu možnosť „konzultovať a rozhodovať o bezpečnostných otázkach“.

Stoltenberg však dodal, že hoci NATO na samite upevní politické vzťahy s Ukrajinou, o jej členstve sa nebude hovoriť. „Na vilniuskom samite nebudeme diskutovať o pozvánke, ale o tom, ako môžeme priblížiť Ukrajinu k NATO,“ povedal s tým, že je presvedčený o nájdení „dobrého riešenia a konsenzu“.

Krajiny NATO z východnej Európy naliehajú, aby Ukrajina dostala lepší plán získania členstva. Kľúčoví spojenci ako USA a Nemecko však nechcú ísť veľmi nad rámec nekonkrétneho prísľubu aliancie z roku 2014, že Ukrajina jedného dňa do NATO vstúpi.