Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin ocenil vyvážený prístup afrických lídrov ku konfliktu na Ukrajine

Putin ocenil vyvážený prístup afrických lídrov ku konfliktu na Ukrajine

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihol prístup afrických krajín ku konfliktu na Ukrajine, ktorý je podľa neho vyvážený. Pred rokovaním s delegáciou afrických lídrov, zloženej z prezidentov Juhoafrickej republiky (JAR) Senegalu, Zambie a Komor a vyslancov hláv štátov Egypta, Konžskej republiky a Ugandy, tiež vyhlásil, že je otvorený konštruktívnemu dialógu.

„Vítame vyvážený prístup afrických priateľov k ukrajinskej kríze,“ povedal Putin predstaviteľom siedmich krajín Afriky, ktorí sa snažia podnietiť mierové rozhovory Moskvy a Kyjeva. „Sme otvorení konštruktívnemu dialógu so všetkými, ktorí chcú dosiahnuť mier na základe zásad spravodlivosti a rešpektovania oprávnených záujmov.“

Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa ruskému lídrovi povedal, že konflikt na Ukrajine sa musí zastaviť. „Táto vojna sa musí skončiť… Musí sa vyriešiť rokovaniami a diplomatickými prostriedkami,“ uviedol Ramaphosa. Dodal, že vojna má negatívny vplyv na africký kontinent i na mnohé iné krajiny vo svete.

Delegácia afrických lídrov pricestovala do Petrohradu deň po návšteve Kyjeva, kde sa stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten odmietol jej návrh, že by mal rokovať s Moskvou. Vyhlásil, že nijaké rokovania sa konať nebudú, kým sú ruskí vojaci na ukrajinskom území vrátane Krymu.