Úvod ZO ZAHRANIČIA USA varovali Čínu, že podporou Ruska sa “ocitne na nesprávnej strane dejín”

USA varovali Čínu, že podporou Ruska sa “ocitne na nesprávnej strane dejín”

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Spojené štáty upozornili Čínu, že krajiny, ktoré v rusko-ukrajinskom konflikte stoja na strane ruského prezidenta Vladimira Putina, sa “ocitnú na nesprávnej strane dejín“. Vo vyhlásení to uviedla kancelária hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí v reakcii na prehlbujúcu sa spoluprácu medzi Čínou a Ruskom.

„Čína tvrdí, že je neutrálna, ale jej správanie jasne ukazuje, že stále vynakladá úsilie na udržanie úzkych vzťahov s Ruskom,“ uviedol vo vyhlásení americký rezort diplomacie. „Krajiny, ktoré stoja na strane prezidenta Vladimira Putina sa nevyhnutne ocitnú na nesprávnej strane dejín. Toto nie je čas na vyčkávanie, čo sa stane ďalej. Je totiž jasné, čo sa deje,“ píše sa vo vyhlásení.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo spomenuté vyhlásenie niekoľko hodín po tom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching počas telefonátu so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“.

Čína odmieta odsúdiť ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine a je Západom obviňovaná z poskytovania diplomatického krytia pre Rusko. Kancelária hovorcu amerického Štátneho departmentu uviedla, že Washington „úzko monitoruje aktivitu Číny“.

Podľa Spojených štátov sa však Čína v kľúčových záležitostiach už rozhodla. Telefonát medzi Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom bol ich druhým rozhovorom od začiatku vypuknutia vojny na Ukrajine.