Úvod Zaujímavé USB kľúče sú najpoužívanejšie zálohovacie médiá

USB kľúče sú najpoužívanejšie zálohovacie médiá

Foot: archív

USB kľúče sa stali samozrejmosťou v našom každodennom živote a postupne vytlačili iné zálohovacie médiá. K ich prednostiam patria malé rozmery, ľahká prenosnosť, vysoká kompatibilita, ale aj najrôznejšie štýlové prevedenia.

Ich začiatky sa datujú do roku 2000 a sú spojené s firmami IBM a Trek Technoloty. Prvé USB kľúče mali kapacitu zhruba 8 MB, čo výrazne prevyšovalo kapacitu diskiet, vtedajších najrozšírenejších zálohovacích zariadení.

Vyznačovali sa aj omnoho vyššou rýchlosťou. Na načítanie alebo uloženie dát bolo potrebných prakticky len niekoľko sekúnd, kým diskety potrebovali občas aj niekoľko minút. Okrem toho mali už v samých začiatkoch aj neporovnateľne vyššiu životnosť.

Ich kapacita postupne narastala, a tak bol o ne čoraz väčší záujem. Na trh s týmito zariadeniami prenikalo čoraz viac firiem a výsledkom ich konkurenčného boja bolo výrazné zníženie cien.

Všetky súčasné USB kľúče majú rovnakú konštrukciu, ale výrazne sa odlišujú svojím vonkajším vzhľadom. Ich dátová veľkosť sa bežne pohybuje v rádoch GB, čo umožňuje uloženie obrovského množstva dát.