Úvod ZO ZAHRANIČIA Uviaznuté lode sa zo Suezského prieplavu tak rýchlo nedostanú. Je málo lodivodov...

Uviaznuté lode sa zo Suezského prieplavu tak rýchlo nedostanú. Je málo lodivodov aj remorkérov

Foto: archív

Hoci loď Ever Given, ktorá na takmer týždeň zablokovala Suezský prieplav, už vyslobodili, množstvo plavidiel pri kanáli nezmizlo. Podľa expertov by sa premávka mohla vrátiť do normálu zhruba o týždeň.

Závisí to od počtu lodivodov, ktorí budú k dispozícii. Každá loď ich potrebuje zvyčajne štyroch, jedného na každú časť kanálu. Ďalší faktor je počet využiteľných remorkérov, pretože tie musia sprevádzať všetky lode kritickej veľkosti.

Opakovaniu podobnej situácie by sa podľa expertov dalo teoreticky zabrániť, ak by každú loď viedli na lanách remorkéry. To by však tak predražilo plavbu, že by sa viac oplatilo plávať okolo Afriky. Náklady by mnohonásobne prevýšili škody spôsobené týmto ojedinelým incidentom.

Bežne využíva túto plavebnú cestu zhruba 50 nákladných plavidiel denne. V rade ich teraz čakalo vyše 300. Spôsobilo to problémy mnohým firmám aj na európskom kontinente. Desiatky plavidiel sa už predtým rozhodli pre alternatívnu cestu okolo mysu Dobrej nádeje na južnom cípe Afriky.

To sa môže ukázať ako chyba, keďže sa tým cesta predĺži asi o dva týždne. Straty však budú aj tak vysoké, keďže lode budú platiť aj penále za neskorý príchod do cieľových prístavov. Ak by okrem toho doplávali načas, dostali by ďalší platený náklad inam, ktorý takto odviezol niekto iný.