Úvod Z DOMOVA ÚVO: Firma blízka Matovičovi pri nákupe testov porušila pravidlá. Hlas i Smer...

ÚVO: Firma blízka Matovičovi pri nákupe testov porušila pravidlá. Hlas i Smer žiadajú vyvodenie zodpovednosti

Foto: archív

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Ján Rudolf by mal odstúpiť z funkcie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy. Na odchod ho vyzval expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Reagoval tak na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), že pri nákupe testov SŠHR porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Ak tak Rudolf sám neurobí, podľa Pellegriniho by ho mala odvolať vláda na najbližšom rokovaní.

Pellegrini zároveň vyzval na odchod z funkcie expremiéra a ministra financií Igora Matoviča. Avizoval, že v strane vyzvú ÚVO aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), aby preverili všetky nákupy testov či zriadenie mobilných odberových miest.

„Vyzývame predsedu SŠHR, aby sa vzdal svojej funkcie a urobil tým politické gesto,“ uviedol Pellegrini s tým, že tak má Rudolf priznať svoju chybu a prípadne aj ukázať, kto mu prikázal tak konať alebo ho na to motivoval.

Podčiarkol, že súčasná vláda ľuďom sľubovala transparentnosť a efektívne narábanie s verejnými financiami. Ak šéf SŠHR neodstúpi sám, mala by preto podľa Pellegriniho konať vláda a premiér Eduard Heger by mal dokázať, že svoje sľuby myslel vážne.

Prejaviť politickú zodpovednosť by mal podľa Pellegriniho aj minister Matovič. Myslí si, že Matovič by mal úplne odísť z verejného života. Hovorí o škandále najhrubšieho zrna. Dodal, že Matovič ešte ako premiér prinútil ľudí na Slovensku dať sa testovať antigénovými testami kúpenými od trnavskej firmy Eurolab Lambda.

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Zámerom bolo, aby ich štát minul a koalícia mohla prihrať „kšefty“ spriaznenej firme. „Igor Matovič sa ukázal ako človek, ktorý všetkých oklamal,“ poznamenal Pellegrini s tým, že pred voľbami sľuboval niečo iné a hral sa na „najspravodlivejšieho zo spravodlivých“.

Smer-SD chce vidieť účtovníctvo trnavskej firmy Eurolab Lambda, od ktorej vláda nakupovala antigénové testy. Hovorí o podozreniach, že vláda nenakúpila testy priamo od juhokórejskej firmy, od ktorej ich kupovala trnavská firma, len preto, lebo by sa pritom „nenabalila“.

Predseda Smeru-SD Robert Fico zdôraznil, že vedenie trnavskej firmy je napojené na predstaviteľov vlády – na ministra financií Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

„Nikto nezmaže, že táto partia, ktorá dnes sedí vo vládnej koalícii, kradne na najcitlivejších veciach, aké si dnes viete predstaviť,“ vyhlásil Fico. Strane tak podľa jeho slov nezostáva iné, ako tlačiť na kompetentné inštitúcie, aby ukázali dokumenty a účtovníctvo trnavskej firmy.

Fico sa pýta, za koľko nakupovala slovenská firma testy od juhokórejskej a prečo teda nekupovala Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR priamo testy od juhokórejskej firmy. Hovorí o „megazárobku“ a o tom, že sa na tom niekto „nabalil“.

Fico hovorí, že prvá zmluva SŠHR s trnavskou firmou hovorila o nákupe 10 miliónov testov, ďalšia o pol milióne a neskôr zasa Ministerstvo hospodárstva SR kúpilo od tejto firmy 2,6 milióna testov.

V súvislosti s výnosmi tejto firmy a zmluvami uzavretými so štátom Fico skonštatoval, že to vyzerá, akoby firma nič iné ani nerobila. Nepochybuje, že testy od juhokórejskej firmy nakúpila podstatne lacnejšie.

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)