Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin s Lukašenkom rokovali o užších vzťahoch Ruska a Bieloruska

Putin s Lukašenkom rokovali o užších vzťahoch Ruska a Bieloruska

Vladimir Putin s Alexandrom Lukašenkom. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorý sa v období silnejúceho napätia so Západom čoraz viac spolieha na pomoc Ruska, navštívil Petrohrad a viedol tam rozhovory s prezidentom Vladimirom Putinom.

Lukašenko odsúdil sankcie EÚ, pričom západné mimovládne organizácie obvinil z podpory teroru v Bielorusku. Bieloruský líder sa poďakoval Putinovi za „veľmi serióznu podporu“, ktorú Bielorusko dostáva od Ruska.

Zároveň sa zaviazal, že jeho krajina pôžičky riadne splatí. Putin zasa pochválil Bielorusko ako „spoľahlivého a stabilného partnera”. Bieloruskú ekonomiku nepriaznivo ovplyvňujú aj sankcie EÚ na časť bieloruského exportu.

Únia ich zaviedla v reakcii na odklon letu dopravného lietadla do Minska 23. mája a zatknutie opozičného novinára, ktorý sa nachádzal na palube. Lukašenko sankcie odsúdil a vyhlásil, že Bielorusko podnikne odvetný krok – prestane spolupracovať s EÚ na zastavení ilegálnych migrantov.

Litva, ktorá poskytuje útočisko viacerým predstaviteľom bieloruskej opozície, najnovšie obvinila bieloruské úrady z povzbudzovania migrácie z Iraku, ďalších krajín Blízkeho východu a Afriky.

Títo migranti sa v súčasnosti snažia dostať cez bieloruské hranice do Litvy. Agentúra Európskej únie pre pohraničnú a pobrežnú stráž prisľúbila, že pomôže Litve prúd migrantov zastaviť.

Lukašenko počas rozhovorov s Putinom v Petrohrade svojich nepriateľov obvinil, že zmenili taktiku – od pokusov vyvolať vzburu prešli k zastrašovaniu jednotlivcov. Nepokoje v Bielorusku pritom podľa neho rozdúchavajú západné mimovládne organizácie.

„Začali sme podnikať veľmi aktívne kroky proti týmto mimovládnym organizáciám, financovaným zo zahraničia, ktoré namiesto demokracie podporujú teror,“ povedal bieloruský prezident.

Rusko a Bielorusko majú dohodu o zväzovom štáte, ktorá ráta s úzkymi politickými, ekonomickými a vojenskými vzťahmi, avšak nemá ísť o úplné zlúčenie. Rusko poskytuje krajine lacnú energiu a pôžičky.