Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO už začína hovoriť o tretej vlne pandémie

WHO už začína hovoriť o tretej vlne pandémie

Foto: archív

Splnomocnenec Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre boj s ochorením COVID-19 David Nabarro očakáva tretiu vlnu pandémie koronavírusu v Európe na začiatku roka 2021, ak krajiny zopakujú prístup, akým proti pandémii bojovali počas druhej vlny.

„V letných mesiacoch európske štáty nezvládli vybudovať potrebnú infraštruktúru po tom, čo dostali prvú vlnu pod kontrolu,“ uviedol Nabarro v rozhovore pre švajčiarske noviny Solothurner Zeitung. „Teraz máme druhú vlnu pandémie. Ak nevybudujú potrebnú infraštruktúru, začiatkom budúceho roka budeme zažívať tretiu vlnu,“ upozornil.

Nabarro v tomto smere pochválil reakciu ázijských krajín, ako je Južná Kórea, kde je podľa oficiálnych údajov relatívne nízky počet prípadov nákazy koronavírusom. „Ľudia dodržiavajú odstup, nosia rúška, sú v karanténe, keď sú chorí, umývajú si ruky a tým chránia najohrozenejšie skupiny,“ povedal.

Nabarro tiež podotkol, že Ázia neuvoľnila epidemiologické opatrenia predčasne. „Musíte počkať, kým počet prípadov nebude nízky a aj nízky zostane,“ dodal s tým, že reakcia európskych krajín na COVID-19 bola „nedostatočná“.