Úvod Z DOMOVA Videá ako dôkaz: polícia hádzala pyrotechniku so zámerom zakročiť proti demonštrantom

Videá ako dôkaz: polícia hádzala pyrotechniku so zámerom zakročiť proti demonštrantom

Foto: archív

V posledných dňoch kolujú na internete zábery z protivládneho protestu 17. novembra pred Úradom vlády SR, ktoré dokumentujú, že polícia zámerne použila pyrotechniku, aby mala dôvod zakročiť proti protestujúcim občanom. Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Bratislave to však označilo za hoax.

“Príslušníci poriadkových jednotiek počas zhromaždenia odvracali rukami a obrannými štítmi pyrotechnické predmety, ktoré boli zo strany zúčastnených osôb hodené proti nim. Zásahové výbušky zo strany policajtov poriadkových jednotiek neboli použité.

S prihliadnutím na vyššie uvedené skutočnosti vylučujeme použitie zásahových výbušiek príslušníkmi poriadkových jednotiek počas predmetných verejných zhromaždení,” píše sa vo vyhlásení KR PZ Bratislava. Zverejnené videozáznamy pritom jednoznačne svedčia o tom, že polícia nehovorí pravdu.

Na záberoch jasne vidieť, ako jeden z ťažkoodencov hádže na zem petardu, ktorá vzápätí vybuchne. Pokojne demonštrujúci občania stojaci za policajnou zábranou to rozhorčene komentujú. Zámerom zjavne bolo vzbudiť dojem, že pyrotechniku hádžu demonštranti.

“O čo ide tejto vláde? Nájsť zámienku na fyzické útoky na nevinných civilistov?” komentoval videá nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba. Následne sa opýtal, kto ešte môže veriť, že nejde o primitívnu provokáciu stavať jednu časť obyvateľstva proti druhej.

Poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek tiež zdieľa spomenuté videá, kde si policajti sami pod nohy hádžu pyrotechniku. “Policajtom nešlo o pokojný priebeh protestu, ale snažili sa umelo vyvolať konflikty a násilie. A potom bezdôvodne strieľali po ľuďoch gumovými projektilmi. Dokážu sa pozrieť na seba do zrkadla?“ napísal na sociálnej sieti.

“Skutočná česť poctivým policajtom, ktorí hromadne dávajú výpovede, pretože ísť proti svojmu národu ako policajt na videách, rovný chlap nedokáže,“ dodal poslanec na záver svojho statusu.

Videá zo 17. novembra 2020 dokumentujúce snahu policajtov vyprovokovať konflikt s demonštrantmi: