Úvod Spoločnosť V anglickom mestečku doručujú poštu roboty

V anglickom mestečku doručujú poštu roboty

Foto: archív

V uliciach anglického mestečka Milton Keynes začínajú zásielky doručovať stovky pojazdných robotov. Zákazníci si ich môžu privolať prostredníctvom aplikácie v mobile, pričom mesačné predplatné na neobmedzený počet doručení stojí 8 libier (9 eur). Podľa médií ide o jednu z prvých plnohodnotných služieb tohto druhu. Web The Telegraph dokonca projekt firmy Starship Technologies označil za prvú robotickú zásielkovú službu na svete.

Už skôr začala dvadsiatka drobných strojov v Milton Keynes rozvážať potraviny z jedného z miestnych supermarketov a teraz Starship Technologies oznámila začatie prevádzky svojho kompletného vozového parku. Do konca roka chce firma službu ponúknuť aj v americkom San Franciscu.

Foto: archív

Záujemcovia o novinku si budú musieť nechávať svoje zásielky doručovať do skladiska firmy, kde bude tovar naložený do jedného z automatických vozidiel. Potom si cez aplikáciu robota privolajú k bydlisku, kde si ho otvoria zadaním kódu vygenerovaného pri každej objednávke.

Drobné biele vozidlá so šiestimi kolesami sú vybavené desiatimi kamerami, ultrazvukovými senzormi či GPS navigáciou, vďaka čomu dokážu nájsť cestu k cieľu a vyhýbať sa prekážkam. Rozoznávajú aj svetlá na semaforoch. Výrobca si vraj vybral Milton Keynes ako prvé mesto kvôli modernej infraštruktúre, ktorá strojom uľahčuje pohyb.

„Teší nás, že vďaka našej technológii už obyvatelia Milton Keynes nikdy nezmeškajú doručenie zásielky,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Starship Technology Lex Bayer. Poštové roboty sa pohybujú rýchlosťou asi 6,5 kilometra za hodinu. Testovaní vraj boli v desiatkach krajín a v skúšobnej prevádzke najazdili zhruba 200-tisíc kilometrov.